ОУ Отец Паисий" с. Ярджиловци
Основно училище „Отец Паисий" с. Ярджиловци е най-старото просветно
огнище на територията на област Перник
Още през 1842 година в с. Ярджиловци се създава килийно училище. Това потвърждават данните от регистъра на Княжество България от 1885/1886 година.
Тази история, продължава вече над 166 години.
Времето е съхранило в себе си трепетите и вълненията, тревогите и разочарованията, радостите и копнежите на децата, преминали през класните стаи на Основно училище "Отец Паисий" с. Ярджиловци. За всички тях училището е скъп спомен, който носят в сърцата си. Именно в училище, освен образование, децата получават и първите житейски уроци. По този начин училището заема важно място в живота им - превръща се в техен втори дом. Така то става Желана територия за тях.
А ето и част от уроците, които учителите завещават на своите ученици:
Първи урок.
Възстановяване и съхраняване на фолклорните традиции.
Това начинание предизвиква изключителен интерес в учениците и прави училището - желана територия. Ето защо в него се развиват много извънкласни дейности.
Сформирана е фолклорна група „Звънче". Тя е разделена на подгрупи и всеки член е ангажиран със специална задача по събиране на сведения, материали и песни за характерните особености на местните фолклорни обреди и обичаи „Сурва" и „Богородица".
Учениците уважават българската народна пасен и с интерес участват в срещи, записват и ги документират.
Направиха среща с по-възрастни жени от селото, които разказаха на учениците за изработването на носиите в миналото и им показаха традиционния литак, характерна носия за региона.
Село Ярджиловци е първото село, което е сключило договор за трансгранично сътрудничество със село Горни Матеевац, общ. Ниш - Сърбия, за културно и туристическо развитие на двете населени места. Група „Звънче" беше поканена и участва във фолклорните тържества на селото.
Осъществиха среща с група ученици от ОУ „Стефан Неманьа" град Ниш. Децата бяха подготвили изложба с автентични носии, сурвакарски маски, сурвачки, картички и традиционни български ястия. Изнесен бе концерт, който включваше песни и танци от нашия край.
Голямо съдействие за тази инициатива оказа г-н Григор Христов, кмет на село Ярджиловци, който винаги неуморно подкрепя всяко училищно начинание.
Втори урок.
Да направим училищния живот по-весел и наситен с емоции.
Организирани бяха много тържества, в които участваха всички ученици от детската градина до 8 клас.
Публика е цялото село. Ярджиловчани се радват на изявите на младото поколение и техния заразяващ ентусиазъм.
Във връзка с 8 март и Деня на пролетта малчуганите изненадаха майките си с градина от живи цветя.
С тържество по случай Патронния празник в Деня на народните будители 1 ноември почетоха паметта на Паисий и делото на останалите книжовници, просветители, на борците за национално освобождение и всички тези, които са съхранили през вековете духовните ценности на нацията.
По повод Коледните и Новогодишни празници, представиха народния обичай в неговия автентичен вид, така както са го посрещали техните родители, баби и дядовци. Направиха трапези, на които представиха обичая „Бъдни вечер" и изработиха сурвачки.
Трети урок.
Работилница за изработка на маски, традиционни за нашия регион.
Сурвакарската група на село Ярджиловци, е една от най-успешно представящите се.
Групата привлича интерес със своята автентичност и масовост, което е причина да бъде участник в много от международните карнавали, не само в България, но и в Европа. През месец март 2008 година се проведе традиционният за град Прилеп, Република Македония карнавал „Прочка 2008", на който групата от село Ярджиловци за пореден път бе отличена с първо място.
Години наред печели отличия на различни състезания и фестивали. И няма как това да не е така, защото има приемственост между поколенията. В училищната работилница се изработват характерни маски и костюми, с помощта на учители, бащи и дядовци.
Традицията за честване на празника „Сурва" в селото е много жива. Тя се предава от поколение на поколение и децата я продължават с много любов и желание.
Четвърти урок.
Опознай родината си, за да я обикнеш.
Проведоха се много екскурзии, с цел учениците да обикнат родината си и да се запознаят с историята на българския род.
Пети урок. Изработване на училищен вестник.
За да се съхрани всичко това и да се покаже новаторството в младите хора, сформиран бе клуб „Млад журналист". Освен издадените няколко броя, вече училищния вестник е с нова визия и сега се нарича"Будилниче", с цел да запази духа на народните будители чрез приемственост между поколенията.
Усилията на целия учителски колектив в Основно училище „Отец Паисий"са насочени именно в насока да се организира пълноценно свободното време на учениците и училището да стане тяхна желана територия. Учителите имат една от най-важните задачи - възстановяване на ценностната система у младото поколение така, че при завършване на основното си образование да имат ориентация в обществения живот и да развиват в тях личности. Те ги учат на самоконтрол и самодисциплина, на активно отношение към живота, към трудова дейност, отговорно поведение в човешкото общество, нагласи за партньорство, уважение към закона, нетърпимост към несправедливостта, лъжата и агресивното поведение, за приемане различията, съчувствие към тези в неравностойно положение, на патриотизъм и ценене на родното, и за съхраняване на ярджиловския дух,. Той може би идва от непокорната кръв на траки, славяни и прабългари. Сигурно е едно - че ярджиловчани са родолюбиви българи и младото поколение ще запази този дух, защото са бъдещето на село Ярджиловци. С дейността, която учениците развиха се чувстват по-привързани към родното селище, уважават традициите на техните баби и дядовци и искат да ги продължават.
Всичко това нямаше как да се случи, ако през всичките тези години до тях не бяха техните учители, които превърнаха училището в желана за учениците територия, във техен втори дом.
Албена Иванова- Директор на ОУ „Отец Паисий"