Традиции и обичай “От Извора ...”
Традиции и обичай "От Извора ..."
Бъдни вечер ние го празнуваме така: вечерта баба постила на пода нова черга, върху нея слагаме 7 постни ястия: пита, малка питка с късмети, тиквеник, сърми, боб, ошав и плодове. Също така слагаме вино и ракия. Преди да започнеме вечерята баба слага по една свещ за здраве върху питата и тиквеника. След това взима от печката въглени и върху тях сипва тамян, за да прикади вечерята. След това минава из цялата къща, в кошарата и кади. Като се върне ние сме угасили лампата и сме запалили свещите.
Баба застава на вратата и пита: Ясно ли е? А тате отговаря: На всички е ясно, а над нас е облачно. Така до 3 пъти. После палим лампата и баба взема голямата пита и започва да я разчупва. Най-напред отчупва на къщата след това на животните пък на нея, на тате, на мама, на мен и на сестра ми.
ЗАПОЧВАМЕ ДА ВЕЧЕРЯМЕ. ТАКА ПРАЗНУВАМЕ БЪДНИ ВЕЧЕР.
ГАЛЯ 5 КЛАС
Традиции и обичаи в рода Миленови - Бъдни вечер
В рода Миленови Бъдни вечер се празнува по стара традиция. От ранни зори жените в семейството започват приготвянето на ястията, а мъжете режат ,,бъдника,, за вечерта.
Ястия: баници, плодове, сърми, пълнени чушки, търкан боб, джуркан боб, накълцан чесън, пекат се колачета, кравайче с късмети: бобче, сламка, копче, дърво, паричка. Пече се също и украсена питка с овчар и всичкия добитък на семейството. За пиене има компот от сушени плодове, червено вино и греяна ракия.
След приключването на приготовленията всички се къпят и си обличат нови дрехи.
Мъжете поставят софрата и кадят къщата и помещенията, където спят животните с тамян, а жените слагат ястията.
На кравайчето с късмети се забожда свещ. Най-старият човек в къщата чете молитва, а после раздава от кравайчето на всички.
Първото парче се оставя на Богородица. Хората се наяждат, разговарят и си лягат.
Традицията казва, че жените не трябва да събират масата и да метат, това се прави сутринта веднага след изгрев слънце. Ако в къщата има мома за женене трябва тя да почисти и да изхвърли боклука, за да види откъде ще долети свраката. От тази посока ще дойде и мъжа, за когото ще се ожени.
Така моето семейство празнува Бъдни вечер.
ЛЮБОСЛАВА 5 КЛАС
Село Ярджиловци е известно с кукерската си традиция. В селото има 3 махали: Горна, Долна и Кръстина махала. Всяка година на 13 януари пред читалище "Христо Ботев" махалите се събират и палят огромен огън. На 14 - следващия ден се обикаля и от трите махали, по къщите и се гонят злите духове. Всяка махала има сватба, a в нея има: невеста, младоженец, кум, кумица, свекър, свекърва, магер и поп. Има и така наречените циганки и звънчари. Махалите се събират на 14 януари в 14:00 ч., в училищния двор и там те се надрънкват.
БРАЯН 7 КЛАС
Как се изработват
сурвакарските маски?
Това е интересен въпрос и мисля, че всеки би трябвало да знае. Аз лично зная как се изработват маски и даже съм помагала на братовчед ми за Сурва, който по традиция се провежда в нашия край. Те се правят от дърво, пластмаса, пера и кожи от животни. За миналата Сурва, батко ми изработи за мен една маска. Тя се състоеше от една дървена плоскост, миньорска каска, закрита от овча кожа, два рога и цялата изрисувана. Също имам маска от пера. Тя се изработва от картон, на който са налепени пера и отново цялата накрая се рисува с бои. За нас, децата са интересни тези празници, защото участваме в тях, а така също съхраняваме българските традиции и обичаи, завещани ни от нашите предци.
Розалия 5 клас
Ученически бисери:
Госпожата по математика пише на дъската.
Едно момче се обажда:
-Госпожо ще повторите ли пак, че това не си го спомням...
-Добре де Петре, как ще си го спомняш като сега го учим.
*****
-Пергелът има три ъглополовящи...
(това се отнася за триъгълник)
Из ученически преразказ „Баба и мечка"
„Бабата се качила на дрена, набрала малини и ги дала на мечката..."
Не чувам вдигнати ръце!...
*****
Сега имаме литература, не ядене на солети...
*****
Учителката: Има ли по желание за изпитване?
Учениците: По ваше или по наше желание?