Читалището в село Ярджиловци
В целокупния културен живот на кметство Ярджиловци свое място има читалището. Напрегнатият и динамичен живот с неговите сложни икономически и духовни процеси и крупните преобразования поставиха на преден план и въпросите, свързани с характера и съдържанието, организацията и ръководството на културната дейност.
През годините читалищната самодейност се е представлявала от театрален състав, художествено слово, сатиричен и танцов състав, оркестър за народни песни, сурвакарски групи, групи за народни песни - детска и от възрастни.
На добро художествено равнище и с много обществени изяви е оркестъра. Богата е дейността му. Тържествени чествания, бележити дати и местни празници са отбелязвани с концерти.
Суровият януарски ден 14 януари не можеше да развали доброто настроение на повече от 300 участници от сурвакарските групи. Това е най-масовата изява на самодейност в селото. Различни възрастови групи, обединени от едно общо начало - любов към самобитния обичай. Обществените изяви не се свеждат само до участия в местните празници и фестивалите в гр. Перник. Оживление са внасяли и в „Деня на шопа" в гр. Елин Пелин, на Асамблеята „Знаме на мира - гр. София.
Читалищната художествена самодейност е давала повод за размисли в различни аспекти. Поставяни са на анализ сполуки и недостатъци, търсени са форми и пътища за добра дейност. С подчертана сериозност и грижа е стоял въпросът за автентичния фолклор и неговото място в живота на ярджиловчани. Младото поколение трябва да го види.
Ако сферата на художественото творчество стимулира творческата дейност, то процесите на тяхното разпространение ги довежда до хората. Помощ в тази насока, както на отделната личност, така и на обществото, оказва книгата.
Характеристиката на библиотечния фонд в читалищната библиотека говори за пропорционална и в съответствие с изискванията на обществена политика на комплектуване. Притежаваната справочна литература е основа за справочно-информационна дейност. Обслужва читатели от всички възрасти. Особено място определя на работата с децата. Стремежът е чрез книгата да съдейства на учебно-възпитателния процес. Могат да се изброят прояви като: викторини, изложби, изяви през Седмицата на книгата, мероприятия, свързани с честването на бележити дати.
Особеностите на читалищната културно-масова работа се изразява по-ярко в областта на координацията, в съвместната работа с кметство и училище. Нека си припомним - „Вечери на младото семейство", „Новобрански вечери", „Бабин ден"; изложбите: „Обредни хлябове от Ярджиловци", „Наследници на хилядолетна мъдрост и красота".
/ПРЕПИС/
1. В протокол от заседание на учителския съвет при училището на 13 ноември 1936 г. се възлага на учителя Александър Евтимов да „обзаведе", но поправено на „ръководи" читалище в селото. В послеслов е отбелязано, че учителят не е съгласен с т."ж" от протокола, тъй като нямал средства, а отстрани Директорът е отбелязал, че по т."ж" думата „обзаведе" да се чете да „ръководи".
2. В протокол от заседание на 22 октомври 1934 г. на учителския съвет при Ярджиловското непълно основно училище в т.4 се решава: „Да се уреди читалищно настоятелство измежду по-събудените..., проявили жив интерес към просвета в отворените вечерни курсове от учителите, млади селяни, за да се подеме културно-просветната дейност, като същевременно учителите ще ръководят курсове и четения".
3. В протоколи е отразено, че учителите подготвят вечеринки, като средствата се използват за създаване на ученическа библиотека /февруари 1934 г./
На 26 февруари 1935 г. учителите вземат решение да подготвят пиесата „Вражалец".
4. В протокол от 29 септември 1941 г. е решено да се изнесат пред селяните реферати, между които и „Ролята на читалището и кооперацията за културното и стопанско издигане на селото от учителя Никола Ковачев.
5. Учредителен протокол и списъци на ръководството и учредителите на народно читалище „Христо Ботев", с. Ярджиловци от 9 януари 1940 г.
УСТАВ НА НАРОДНОТО ЧИТАЛИЩЕ „ХРИСТО БОТЕВ" - С. ЯРДЖИЛОВЦИ - 9 ЯНУАРИ 1940 Г.
І. Настоятелство - 7 души
ІІ. Учредители - 42 члена
РЪКОВОДСТВО:
1. Председател: Никола П. Ковачев
2. Подпредседател: Серги Ст. Паунков
3. Секретар: Афиодор Ев. Богданов
4. Касиер: Захари П. Димитров
5. Библиотекар: Добрин Дойчинов Спасов
СЪВЕТНИЦИ
1. Радко Боянов Павлов
2. Аспарух Димитров Гергинов